Poradnik modelarski

Papier to najszlachetniejsze tworzywo modelarskie, trzeba tylko wiedzieć w jaki sposób wykorzystać jego właściwości.

Powyższy model powstał w ramach pewnego eksperymentu. Chciałem udowodnić, że kartonowy model okręty wykonany w skali 1:350 lub 1:700 może jakością odwzorowania najdrobniejszych elementów dorównać modelom wykonanym z plastiku lub żywicy. Co więcej taki model będzie nie tylko tańszy ale przede wszystkim o wiele prostszy i szybszy w montażu. 

A teraz kilka porad odnośnie wykonania modelu.

Drukowanie modelu. Poniżej film jak wydrukować model.

Przed rozpoczęciem drukowania należy sprawdzić jak wyglądają domyślne ustawienia twojej drukarki. Dla przykładu drukarki HP przy wydrukach z plików PDF domyślnie ustawiają powiększenie na 95% tak aby dopasować wydruk do marginesów drukarki. Dlatego zanim zaczniemy drukować nasz model należy wejść w interfejs drukarki i tak zmienić ustawienia, żeby wydruk został wykonany w skali 1:1.

1. Ustawiamy we właściwościach drukowania stronę A4 (210mm x 297mm) 
2. Skalowanie strony - Brak. 
3. Auto-obrót i wyśrodkowanie strony - TAK 
4. Wybierz źródło według rozmiaru strony PDF - TAK

Po wydrukowaniu linijką można sprawdzić poprawność wydruku. Długość kadłuba "USS Monitor" wynosiła 52,4 m co w skali 1:350 opowiada 15 cm. 

Przeskalowanie modelu

Odpowiednio manipulując ustawieniami drukarki może również przeskalować nasz model na przykład ze skali 1:350 do skali 1:700.

 Można tego dokonać manipulując rozmiarem strony.

Wchodzimy we Właściwości i Funkcje gdzie tworzymy nowy rozmiar strony (stronę niestandardową) o wymiarach (117 mm x 165 mm). Możemy ją nazwać np. 1:2.

Następnie zmieniamy ustawienia główne tak aby oprogramowanie drukarki dostosowało wielkość wydruku do wymiarów naszej "wirtualnej" kartki papieru.

1. Skalowanie strony: Zmniejsz do marginesów drukarki 
2. Auto-obrót i wyśrodkowanie strony - TAK 
3. Wybierz źródło według rozmiaru strony PDF - NIE

W tym momencie na interfejsie pojawiło powiększenie 1:50 a więc możemy drukować.

 Po wydrukowaniu można linijką sprawdzić poprawność wydruku. Długość kadłuba "USS Monitor" wynosiła 54,2 m co w skali 1:700 odpowiada 7,5 cm.

Jak zrobić imitację blach poszycia.

Pancerz USS Monitor kadłuba był wykonany z prostokątnych arkuszy blachy o szerokości 3 stóp i długości 6-8 stóp. Na pokładzie znajdowały się prostokątne luki wejściowe, okrągłe luki do ładowania węgla oraz usuwania popiołu, świetliki. Otwory kominowe i wentylacyjne były zabezpieczone metalowym grelingiem. Przed rozpoczęciem budowy dobrze jest się zapoznać oryginalnymi planami jednostki oraz zachowanymi zdjęciami.

    

Imitację blach poszycia robimy za pomocą igły i przeźroczystej linijki, przed wycięciem danego elementu. Dla ułatwienie obok każdego elementu znajduje się szkic i linie prowadzące oraz schemat podziału blach pancerza. . Trzymaj igłę pod kątem i nie używaj zbyt dużo siły. Igłę można umieścić w oprawce skalpela zdecydowanie ułatwi to pracę.

      

  Luki węglowe

Na pokładzie znajdowało się okrągłych osiem luków węglowych i jeden luk popiołowy. Do wykonania ich imitacji będziemy potrzebować specjalnego przyrządu, który robimy z gwoździa o średnicy 1,5 mm.

   

Czubek gwoździa tępimy go za pomocą pilnika do metalu. Następnie nasz stępiony gwóźdź przykładamy prostopadle do kadłuba i delikatnie pukamy młotkiem. Jako że czynność ta wymaga nieco wprawy dobrze jest przedtem wykonać parę prób na sucho. 

 Wycinanie okręgów.

 Jednym z trudniejszych elementów do wykonania jest dach wieży. Prawa geometrii są nieubłagane. Jeżeli przy wycinaniu okręgu przez pomyłkę zmniejszymy promień o 0,5 mm to obwód zmniejszy się o 3 mm. Z tego powodu łatwiej jest najpierw skleić boczną ścianę walca i do niej dopasować podstawy niż na odwrót. Na wycinanie idealnie symetrycznych kółek jest wiele patentów. Poniżej jeden z nich.

  


Wykonanie pachołków cumowniczych.

 

Pachołki cumownicze robimy z czterech odcinków grafitowych wkładów do ołówka automatycznego o grubości 0,5 mm, który należy połamać na kawałki o grubości 1,5 mm za pomocą pesety. Pachołki przyklejamy do części podstawy cyjanopanem.

 

Wykonanie fotorealistycznej imitacji wody morskiej.

Ściągnij z internetu zdjęcie wody morskiej. Następnie za pomocą programu graficznego przystosuj teksturę do swoich potrzeb. Wydrukuj zdjęcie na papierze fotograficznym i przyklej je do jakieś sztywnej powierzchni, na przykład szklanej płytki lub drewnianej deseczki.